מהי יזמות? מה תפקידו של יזם הבניה?

למעשה, יזם בניה הוא האיש שאחראי להעביר את ביצוע הבניה בפועל לידי הקבלן המבצע.  אותו קבלן הוא האיש שלמעשה מבצע את פרויקט הבניה.  יזם הבניה הוא זה שרוכש את הקרקעות, מבצע את כל הליך הרישום  וכן הלאה מול המשרדים המטפלים בתחום הקרקעות במדינה, והוא גם זה שבסופו של אותו פרויקט מוכר את הדירות.

רוב רובם של יזמי הבניה, בדרך כלל נמנעים מלקחת פרויקטים של בניה בפועל, ותמיד יעדיפו לתת את ביצוע  העבודה בשטח לקבלנים השונים, עובדה זו, היא זו  שמאפשרת לו לא להיות רשום אצל רשם הקבלנים ויש  לזה כמה וכמה השלכות חשובות לגביו.

יזמות בנייה, היא למעשה אותה פעילות שקשורה בניהול וייזום פרויקטים שונים של בנייה (דירות מגורים , בניינים , חנויות, מרכזים מסחריים, וכן הלאה על זו הדרך.) בכל הנוגע ליזמות ובנייה, לוקחים חלק גופים ציבוריים, וגם גופים פרטיים.

בגופים הפרטיים הם: קבלנים, חברות פרטיות , מהנדסים , אדריכלים, ספקים שונים, וכדומה.
ובגופים הציבוריים הם: הרשויות המקומיות והעריות (ובניהם גם מחלקות ההנדסה בערים השונות), משרד השיכון וכדומה.

נמנה כאן את תפקידו ופעולותיו של יזם הבנייה:

  1. קניית הקרקע לבניה.  ישנם מקרים בהם רוכש יזם הבנייה קרקעות לפרויקטים שהוא עתיד לבצע בהמשך. פרויקטים שאותם ייתכן וייקח גם כמה וכמה שנים לאחר אותה רכישה.  ובמקרים אחרים, יוצא שיזם הבנייה דווקא רוכש את הקרקעות לשימוש מיידי. במקרים שבהם רוכש יזם הבנייה את הקרקעות על דעת עצמו ובמחשבה קדימה לעתיד, אז ככל הנראה ירכוש מכספו הפרטי או בעזרת הלוואות מהבנקים השונים. וכמובן שאם מדובר בקרקעות שכבר מיודעות לבנייה בסמוך ויש להם קונים, אז התשלום והסיוע ברכישה יגיעו מבעלי הדירות העתידיים.

  2. תפקיד נוסף מבין תפקידיו השונים של יזם הבניה הוא תכנון וקבלת היתרי הבנייה.  כל מבנה שעתיד לקום אמור לקבל את אישור הוועדה המקומית  לתכנון ובנייה, בכל עיר ישנה וועדה שמוסמכת לכך. אותה וועדה היא גם זו שקובעת או אופיו של המבנה, גודלו ואמות מידותיו,וכן הלאה.     האדריכל הוא הממונה על הגשת תכניות הבנייה לאותה וועדה, תוך כדי זה נעשות בדיקות ותכנון הנדסי ואדריכלי מקיף של פרויקט הבנייה וכל זאת במטרה לגבש תכנית עבודה, אלו נעשות בסיוע המהנדסים השונים: מהנדסי חשמל,  מהנדסי בניין , אלו ועוד פועלים ועובדים בקשר ישיר עם אדריכל הפרויקט

  3. מכירתו ושיווקי של פרויקט הבנייה.  ישנם מקרים בהם מתחילים לבצע את תהליכי המכירה של עוד טרם החלה הבנייה. ובמקרים מסוימים המכירה נעשית תוך כדי עבודה, הדברים קורים בהתאם לצרכיו ושיקולו של יזם הבניה.
    אם לדוגמה הביקוש לדירות נמוך יחסית, יזם הבניה יעדיף לחכות לסיום הפרויקט ורק אז להתחיל במכירת הנכסים.  ישנם מקרים בהם נבנים פרויקטים דווקא לצורכו האישי של אותו קבלן מבצע, לדוגמה השקעה או לשם שכירות.

  4. יצירת קשרים על קבלני הבניין השונים, לצורך ביצוע מלאכת הבניה של אותו פרויקט.

  5. קבלת היתרים לאכלוס מהרשויות המקומיות, וחיבורו של הפרויקט לתשתיות השונות (חברת חשמל, ביוב , מים ,טלפון\ אינטרנט, גז )  ומסירתם של המבנים לרוכשים.

  6. ברוב המקרים, עבודתו של יזם הבנייה תהיה במסגרת חברה שנמצאת בבעלותו.  במקרים מסוימים מוקמת חברה לצורך פרויקט בניה אחד בלבד, ובמקרים אחרים אותו יזם בנייה רץ עם אותה חברת בנייה שנים רבות ובעשרות פרויקטים שונים של בנייה.

 

ישנם מקרים בהם חברה אחת מכילה בתוכה גם את נושא יזמות הבנייה וגם את קבלנות הבניין, ובמקרים מסוימים כל חברה עובדת בנפרד מחברתה, כל פרויקט בנייה לגופו.

לפרויקט יזמות בניה בדרום רק בן טובים! כי עם וותק וניסיון, אי אפשר להתווכח!

אנחנו כאן בפריסה מלאה בכל אזור הדרום, משדרות ועד באר שבע, כולל את כל הישובים:
עומר, מיתר, אופקים, נתיבות, בית קמה, משמר הנגב, חבל אשכול, הנגב הצפוני וכן הלאה.
תנו לנו לדאוג לבנייה שלכם כפי שרק אנו יודעים.

בן טובים,  יזמות בניה בבאר שבע, מחכים לכם! ושיהיה בשעה טובה ומוצלחת.